Pozor na varovné příznaky! Nehty jsou odrazem vašeho zdraví.

Sdílejte tento příspěvek!

Nehty a některé varovné příznaky …

Bílé skrvny

Varovné příznaky - bílé skvrny
Varovné příznaky – bílé skvrny

Bílé skvrny, náhle se objevující rýhy, zvláštní zbarvení. Naštěstí se za těmihle změnami většinou skrývají jen neškodné příčiny, například používání agresivních čisticích prostředků, i přes to, že používáte rukavice. Někdy si ženy myslí, že jimm “kvetou nehty”.

Dlouhou dobu byly bílé skvrny na nehtech považované za příznak nedostatku železa. Dnes už víme, že malé tečky vznikají většinou nepatrným poraněním zrohovatělých vrstev nehtů, například při manikúře nebo při práci na počítači, a prostě časem znovu zarostou. Jestliže jsou ale nehty bílé celé, mohlo by to poukazovat na problémy s ledvinami, játry nebo se srdcem. V tom případě je nezbytná konzultace s lékařem.

Jestliže se změní struktura, barva nebo tvar nehtů na rukách, může to vypovídat mnohé o tom, v jaké jste kondici.

Příčné rýhy

Jestliže se během nějakého onemocnění, třeba při chřipce, nachlazení nebo střevním onemocnění, zpomalí růst nehtů, často se na nich vytvářejí rýhy. Může se ale také jednat o poruchu růstu v oblasti lůžka nehtu, která je často způsobena špatně prováděnou manikúrou. Řidčeji může být příčinou nedostatek živin (například zinku, vápníku či železa). Pokud rýhy nezmizí během delšího období, opět je třeba se poradit s lékařem-internistou.

Žlutavé zabarvení

Ve spojitosti s lupénkou se může objevit žlutavé zabarvení nehtů. Pokud je nehet spíše žlutošedý a křehký (lámavý), pak je patrně napadený nehtovou plísní. Pokud jsou zasažené jen jednotlivé nehty, dá se plíseň velmi dobře odstranit léčivým lakem na nehty z lékárny. Důležité je používat ho dlouhodobě, tedy denně po dobu 6–12 měsíců, dokud příznaky úplně neodezní.

Lámavé nehty

Třepící se nehty často poukazují na nedostatek základní vitální látky biotinu, která je potřebná pro tvorbu rohovinové substance keratinu. Zásoby keratinu se dají doplnit denní dávkou potravin sestávající z 50 g burských oříšků a ještě 100 g ovesných vloček, rýže nebo hub. Kromě toho zesilují povrch nehtu i léky s obsahem živin (z lékárny). Speciální kombinace účinných látek zlepšuje strukturu nehtů a chrání je před vnějšími vlivy i ztrátou vody.

5 běžných věcí, které vám ničí nehty

Nehty zdobí a opticky zeštíhlují ruce. Co (ne)dělat, abyste je měli pořád tak krásné?

Pro většinu z nás jsou nehty (stejně jako třeba vlasy) ozdobou. Dají se stříhat, modelovat nebo lakovat různými barvami. Málokdo ale ví, že jde vlastně o rohovinu, jejímž předchůdcem byl zvířecí dráp. Zatímco dravci využívají svoje pařáty k lovu, náš lidský nehet je měkčí, oblejší a pomáhá k lepšímu úchopu věcí.

Na kondičku nehtů mají ničivý vliv saponáty, čisticí prostředky či kouření cigaret. Odborníci ale uvádějí ještě další „běžné věci“, které vašim „drápkům“ dvakrát neprospívají. A které to jsou?

Lak na vlasy

Ano, lak na vlasy máte běžně doma. Perfektně „zmrazí účes“ a vy celý den působíte upraveně. Podle statistik většina žen účesy ještě dolaďuje prsty, což je právě kámen úrazu. Lak na vlasy totiž obsahuje 50 procent alkoholu, který vaše „drápky“ vysuší a zvýší jejich lámavost. Ve stylingovém přípravku jsou navíc sloučeniny naleptávající laky na nehty. Není tedy divu, že v mnoha domácích rádcích je právě lak na vlasy přípravkem, kterým můžete z oblečení odstranit různé skvrny.

Silný tlak

Většina z nás nehty používá jako pomocníky k různým úkonům, ať už jde o odškrabávání cenovky ze zakoupeného výrobku, otevírání různých víček nebo nedobytných balíčků… Všechny tyhle práce vystavují nehty velkému tlaku a je jenom otázkou času, kdy se začnou lámat a třepit. Příště si na pomoc místo „drápků“ vezměte k ruce nůžky nebo klíče.

První pomoc pro suché nehty

Než půjdete spát, namažte si ruce tlustou vrstvou krému (můžete použít i vazelínu). Natáhněte si rukavice a jděte si lehnout. Ráno se vzbudíte s hebkými dlaněmi, prsty i „drápky“.

Život bez kůžičky

Malá část kůže pod nehtem nevypadá dvakrát esteticky, proto ji manikéři s gustem odstraňují. Podle zdravotníků to ale není zrovna vhodné. Kůžička vytváří ochrannou bariéru proti infekcím, choroboplodným zárodkům nebo bakteriím. Když nehtům vezmete tenhle štít, stanou se náchylnější k různým onemocněním, včetně plísní. V domácí manikůře raději kůžičku nestřihejte, ale zatlačte ji pomerančovým dřívkem.

 

Větší délka

Dlouhé nehty jsou sexy. Zeštíhlují ruce a dávají vám možnost experimentovat s různými vzory a odstíny laků. Nicméně, dle odborníků jsou kratší nehty daleko zdravější.

U dlouhých „drápků“ totiž dochází k zachytávání různých nečistot, bakterií a hrozí vznik infekce. Navíc, pokud si dopřejete dlouhé umělé nehty, můžete ohrozit kvalitu těch svých, přirozených.

Musíte vědět, kam na kvalitní nehty zajít 🙂

Kvalitní manikérka Vám nehty nezničí!!

Plavání v bazénu

Pohyb ve vodě je zdravý. Chlór má navíc dezinfekční účinky a dokáže pokožku i nehty chránit před bakteriemi. Bohužel chlór také dráždí a vysušuje, což v případě „vašich drápků“ znamená horší kvalitu, zvýšenou lámavost a oslabení. Pokud plavání milujete, ošetřete nehty bezbarvým lakem, zabrání ztrátě vlhkosti. Poté je potřete i vrstvou krému na ruce, nejlépe s lanolinem, který negativní účinky chlóru zmírní.

Další článek k přečtení můžeme doporučit např. Kam na nehty v Praze a jak si vybrat manikérku 🙂

 

 

 

 

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napište nám komentář jak se Vám článek líbil!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *