Nejčastější chyby při údržbě štětců
Víte, co bohužel často řešíme na kurzech? Záchranu štětců… holky mi pak říkají Záchranářka štětců Ale! Nejde to vždy…. Pojďte se podívat, jaké chyby zkrácují život štětcům:
1. Nedávejme štětce blízko UV světlu, například UV lampy. Zejména dávejte pozor, jestli lampa nemá zadní stěnu. Pamatujme si, že sluníčko je také zdroj UV záření, takže dávejte větší pozor na štětce jestli pracujete u okna. Štětce by se měly po práci ukládat na ležato a do tmy.
2. Nedoporučuje se nechávat štětce ve svislé poloze: ani chloupkama dolů ani nahoru. Jestli necháváte štětec chloupkama nahoru, tak zbytky materiálu stékají do kořínku štětce a ničí jej, jestli štětec není vyloženě zavěšen a je umístěn do nějáké nádobky-skleničky, tak se chloupky mohou ohnout o dno.
3. Nečistíme štětce acetonovými tekutinami včetně Cleaner. Zejména to platí pro štětce s přírodním chlupem, ale i u syntetického chlupu to se také nedoporučuje. Aceton používáme na čištění jen v případě, když se ve štětci zpolymerizoval materiál, takže jako poslední možnost
4. Nečistíme zbytky materiálu ze štětce pevnými kovovými nástrojí (pusherem) – pak se mouhou chloupky zlomit
5. Sažíme se nesahat na štetec (na chloupky) prsty. Prsty jsou mastné, ta mastnota se dostává do štětce a štětec pak hůř “udržuje” tekutinu. Je to striktní u přírodních štětců na akryl, ale radši to hlídat u všech štětců.
6. Hlídáme, aby se nám nedostal materiál (hlavně barevný) do kořínku štětce. Kvůli tomu se pak štětec neskládá do původního tvaru.
7. Po ukončení práce nesmíme nechat štětec nevyčištěný a “rozježený”. Chloupky si ten tvar jakoby pamatují a potom je obtížné, ho zase dát dohromady.