Slovníček pojmů a postupů

Sdílejte tento příspěvek!

Slovníček pojmů a postupů

 

 

Plno začátečníků se ztrácí v základních pojmech. Co je base a kam patří? Proč ten gel po vytvrzení pořád lepí, i když byl v lampě 5 minut? Který gel kam patří? Proč je důležité to a to? Jakou pořídit lampu? 

Aby jste si mohly vzít něco z rad buď profíků nebo zkušenějších kolegyň amatérů, je potřeba se v nehtařském slovníčku orientovat. Je potřeba, znát konkrétní názvy, aspoň trochu postupy ať chápete rady, a naopak, když radu potřebujete, ať se můžete správně vyjádřit. Zkusila jsem sepsat několik podstatných pojmů a názvů, které Vám vaše začátky snad pomůžou usnadnit, a pomůže to objasnit pár věcí 🙂 

 

PREP

– dehydratace a odmaštění nehtu, používá se POUZE  na přírodní nehet. Primer nenahrazuje prep! Každý má své funkce a nelze je zaměňovat.

Vhodný pod všechny druhy materiálů, včetně press on nehtu a obyčejného laku 🙂 

 

PRIMER –  se používá  pod akryl pro lepší přilnutí, funguje jako oboustranná lepící páska, nedávat na kůžičky!! Pálí, štípe.

Pokud trpíte alergií a používáte primer – vynechte ho 🙂 

Ve výjimečných případech lze použít i pod gel

 

PREP A PRIMER DÁVÁME POUZE NA PŘÍRODNÍ NEHET 

 

BASE, PODKLAD, PODKLADOVÝ GEL – dává se pod gel po celé délce nehtu (u doplnění i na starý materiál), je to podložka, která spojí stavební materiál (u gellaku barvu) s přírodním nehtem, aby celý nehet držel a nebyla zbytečná práce, dává se slabounká vrstvička, která se vetře do nehtu. Rubber base, hard base či fiber base se může lehce stavět, zpevnit nehet – zpevněný gellak 🙂

     

STAVEBNÍ GEL, MODELAČNÍ GEL – staví se s ním nehet, od toho se odvodil název 🙂 

NENATÍRÁ SE!! Staví se s ním apex, tvar, délka.. 🙂 stavebním gelem se prostě vystaví kompletní nehet, který se vypiluje a následně zdobí. 

 

 

 

KAMUFLÁŽ, NEHTOVÝ MAKE UP – zabarvený stavební gel, který sjednotí a zakryje nedostatky lůžka. Kamufl

áž je základní kámen pro francii! Je několik odstínů, druhů.. Každý si vybere ten vhodný, aby byl spokojený. Takže slova “nenašla jsem vhodný; žádný se mi nelíbí; ten je moc hnědý, ten zas moc růžový” neexistuje, to jsou už jen výmluvy 😉

 

 

 

 

 

ACRYGEL, POLYGEL, POLYACRYGEL – jsou to gely, které mají tuhou konzistenci. Je to taková hmota, která se tvaruje pomocí štětce namočeného v ČISTÉM cleanseru, podobně jako akryl. 

U acrygelu je nutné číst popisek, někde to je tuhá hmota, někde klasický gel s příměsí akrylového prášku. 

 

 

 

 

C OBLOUK, CÉČKO (podélné), APEX– stresový bod – apex, většinou v ⅓ nehtu od valu (kůžičky), zajišťuje lepší stabilitu nehtu, aby bolestivě nepraskl. Každý tvar má apex trochu jinak!  

Že vám se nehet bez něj nezlomil, že vy ho nepotřebujete, že se  vám ta boule nelíbí… neexistuje! Vše má své určení a pravidla!

 

PŘÍČNÉ CÉČKO – z předního pohledu oblouček – tunýlek. Je potřeba o něco méně materiálu, kdy nehet si stále zachovává svou pevnost. Tento tunýlek se dělá u moderních tvarů. Apex je stále na nehtu, jen má trochu jiný tvar 🙂 

 

VAL, KŮŽIČKA – kůže okolo nehtů , která se též ošetřuje při manikúře

 

VO – volný okraj nehtu, to co přesahuje lůžko a má jinačí barvu – někdo má přírodní nehet do žluta, někdo mléčný, někdo téměř čirý – to bývá oslabený, poškozený nehet

 

LŮŽKO – tam, kde je nehet přirostlý ke kůži, většinou taková růžová část 🙂 

 

HYPONYCHIUM – kůžička, která podrůstá přírodní nehet. Nedloubeme ji, nestříháme ji, nepilujeme! Je to citlivá měkká tkáň. Jak se zkrátí přírodní nehet – Hyponychium se samo časem zatáhne zase zpět. Aby hyponychium nepřerůstalo, je potřeba pravidelně podbrušovat přírodní nehet, aby byl neustále krátký a kůžička neměla potřebu růst.

 

PŘÍPRAVA NEHTU – ta není jen o tom zbrousit nehet.. Příprava nehtu zahrnuje odstranění nadnehtové blanky, zatlačení kůžičky a odstřihnutí, poté zkrácení VO na minimum a pak teprve zmatnění přírodního nehtu. Pak se dává prep, base, a šablonkou nebo dualkou se prodlužuje nehet. Pokud se zpevňuje přírodní nehet, nebo se dělá gellak, tak se samozřejmě přírodní nehet upravuje na požadovanou délku, a ne minimální 🙂

 

VÝPOTEK – lepkavý povrch gelu. Výpotkové gely mají po vytvrzení lepkavý povrch. Je to pojivo, proto třeba base gel nikdy bezvýpotkový nebude. Výpotek se stírá pouze před pilováním nebo z lesku. Z barev se nestírá! Pokud je potřeba zdobit, je lepší líznout barvu leskem, setřít výpotek až z lesku a teprve pak zdobit. 

 

BEZVÝPOTEK – většinou to jsou barevné gely a lesky, které po správném vytvrzení nemají lepkavý povrch. Prostě vytvrdíme, a hotovo. 🙂

 

CLEANER – tekutina na očištění nehtu od výpotku. Či k tvarování acrygelu/polyakrylgelu/polygelu 

Cleaner s oleji použijeme POUZE na výpotkové lesky

LAMPA – jsou UV, CCFL, UV+LED. V dnešní době už se vyplatí duální UV/LED. Minimální výkon 48w

A  jsou to lampy a ne pe

ce a podobné pitomosti!!!! 🙂 

 

 

 

 

 

LESK – jinak řečeno top coat, závěrečný gel, top, finish gel – prostě poslední krok při tvoření nehtů 🙂 

FRÉZA VS BRUSKA 

FRÉZA = nástavec, to čím se brousí 

BRUSKA = ten přístroj 

BABYBOOMER – jemné, decentní, oblíbené zdobení které je ale neskutečně těžké! 🙂 

OMBRÉ – od lůžka se postupně stínují/prolínají barvy až k okraji VO

FRANCIE – barevná špička nehtu 🙂 linie má být vykrojená, rovná francie se opravdu nedělá. A proč je pod francii důležitá kamufláž? Zakryje odrůstající přírodní nehet, prodlouží nehtové lůžko, a nehet se tím krásně opticky prodlouží. 

 

OMBRE, BABYBOOMER, FRANCIE PATŘÍ MEZI SLOŽITĚJŠÍ ZDOBENÍ, KTERÉMU JE SE TŘEBA V ZAČÁTCÍCH RADĚJI VYHNOUT A SOUSTŘEDIT SE NA DŮLEŽITĚJŠÍ VĚCI – správná modeláž, příprava nehtu..

 

Co se týká celkově veškerého zdobení – nic z toho ti nikam neuteče 🙂 Soustřeď se na základy, protože sebelíp nazdobený nehet nezakryje to, že modeláž a kůžičky jsou naprosto špatně nebo odbyté.. 🙂 Začni decentními nehty, jemnými. Vím, že každý chce hned crazy, výrazný prostě WOW nehty, ale pokud budeš mít špatně základy, WOW efekt to nebude, věř mi. Spíš se ti budou lidé smát a to asi nechceš. 

Když se ti někdo snaží slušně poradit, zahoď hrdost, a zkus se nad tím zamyslet. Co když má pravdu? Co když to tady trošku zapiluju , bude to opravdu lepší? Než budeš kopat kolem sebe, zkus to a třeba uvidíš rozdíl 🙂 

Napište nám komentář jak se Vám článek líbil!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *