10 faktů o přírodních nehtech

Sdílejte tento příspěvek!

10 faktů o přírodních nehtech

1) Přírodní nehet vyroste o 3-4mm za měsíc. Za den je to pak přibližně 0,1mm.
2) V létě rostou nehty rychleji. Proč? Existuje několik různých teorií. Jedna z nich říká, že lidé během léta absorbují více živin, protože je pravděpodobné, že pijí mnohem více vody. Další teorií je, že vystavení slunečnímu záření způsobuje, že tělo vytváří vitamín D. Zvýšení vitamínu D má totiž za následek rychlejší růst nehtů.
3) Nehty na nohou rostou zhruba o polovinu pomaleji, než nehty na rukou. Obvykle vyrostou přibližně o 1,6mm za měsíc.
4) Pro známý zlozvyk – kousání nehtů existuje lékařský název “Onychofagie”. Odhaduje se, že 25-30% dětí se s tímto zlozvykem potýká.
5) Nehty a vlasy se skládají ze stejného proteinu. Oba jsou tvořeny z keratinu. Nehty jsou však mnohem pevnější než vlasy. Způsobuje to rozdíl uspořádání molekul keratinu, což dává nehtům odolnější vlastnosti.
6) Mužům rostou nehty rychleji než ženám. Odborníci se domnívají, že je to způsobeno tím, že muži mají manuálně více namáhané ruce a ty jsou tak vystavené větší zátěži.
7) Nehty nedýchají! Nehty nejsou živé, takže nemohou dýchat. Nehet je tedy nejjednodušeji řečeno pouze shluk zrohovatělých buněk a keratinu.
8) Stres může ovlivnit růst nehtů. Je to jeden z faktorů, který může bránit růstu nehtů. Ale nebojte se, není to nevratná záležitost. :)
9) Pro nehty je nezbytný průtok krve. Zajišťuje totiž jejich zdraví a růst, protože tak nehty získávají důležité živiny. Proto mohou nehty dočasně přestat růst také v případě, že dojde ke zranění, které brání správnému průtoku krve.
10) Nehty se nemohou potit. Nehtové lůžko neobsahuje žádné potní žlázy, takže je nemožné, aby se nehty potily.

Další zajímavá fakta…

Nehty nohou a rukou se zakládají na špičkách prstů kolem 10. týdne prenatálního vývoje jako modifikace vrstev epidermis. Vývoj nehtů na rukou předchází vývoj nehtů na nohou asi o 4 týdny. Koncem 32. týdne prenatálního vývoje dosahují nehty na rukou špiček prstů, na nohou během 36. týdne.

Rychlost růstu nehtů závisí na mnoha faktorech včetně věku, zdraví, dědičnosti, pohlaví jedince, a také na ročním období.

Nehty rostou nepřetržitě po celý život, ve stáří je jejich růst pomalejší. Růst nehtů u malých dětí je rychlý, celý nehet odroste během 6 až 8 týdnů.

U dospělých se rychlost růstu pohybuje v rozmezí 0,5 – 1,2 mm za týden, celý nehet tedy odroste během 6 měsíců. Nehty na nohou vyžadují na stejný růst 2krát až 3krát delší dobu než nehty na rukou.


Nehty rostou nejrychleji na nejdelším prstu, což je prostředník, po něm následuje prsteník a ukazovák. Nejpomaleji roste nehet na malíku, o něco rychleji na palci 1,2 mm za týden.

Nehty na pravé ruce u praváků rostou rychleji než na levé ruce, a naopak, což je pravděpodobně dáno větším používáním dominantní ruky, a tím větším opotřebením nehtu, které jeho růst povzbuzuje.

Během letních měsíců mění většina lidí svoje stravování. Strava je variabilnější, což nehtům prospívá, růst je tedy rychlejší

Pilovat nehty lze jen jedním směrem, jinak se třepí. Začnete-li přejíždět nehty pilníčkem zprava doleva, už byste směr neměla měnit.
Také jste tomuhle mýtu propadla? Klidně jej zase opusťte, pilování ze strany na stranu vašim nehtům neublíží.

Který z těchto faktů Tě nejvíce překvapil? Napsat můžeš do komentáře pod článkem nebo si můžeš přečíst další článek 🙂

Napište nám komentář jak se Vám článek líbil!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *